TEST/ TONTON: TOYOTA YARİS


Teknik veriler:

 • Marka-Model: Toyota Yaris 1.0 i VVT-i
 • Test aracının km: 34000
 • Motor: 998 cc, 3 silindirli atmosferik benzinli 
 • Güç: 69 hp @ 6000 d/d
 • Tork: 93 Nm @ 3800 d/d
 • Şanzıman: Manuel
 • 0-100 km/s: 15.7 sn
 • Son hız: 155 km/s
 • Test tüketimi: Ortalama 6.4-7.0 litre/100 km
 • Ağırlık: 980 kg
 • Bagaj hacmi: 272 litre
 • Lastik: Petlas İmperial 185/60/15

İç mekan:

Kullanışlılık: Bu arabanın segmentine göre düşününce en iyi olduğu yer burası her tarafta irili ufaklı gözler var hiç bir zaman telefonu,cüzdanı vb. nereye koyacağım diye düşünmüyorsunuz.

Kapı içlerinde bir şişelik yer var. Sol ve sağ klima girişlerinin altında küçük gözler var telefon koymak için ideal. Far altında küçük bir göz var ruhsatın sığdığı.Direksiyonun altında kumanda koymak için bir yer üstünde ise kapaklı bir göz var.
  

Klima kumandaları sağında ve solunda kapaksız gözler var ve altını da tırtıklı yapmışlar ama derinliği pek yok koyduğunuz bir şeyin düşme ihtimali yüksek.
Vitesin önünde ise derinliği pek iyi olmayan yine altı tırtıklı geniş bir alan var ve bir tane de küllük var orada 

El freninin arkasında ise 1 tane bardaklık sağında uzun ince ama derinliği iyi bir göz var telefon filan koymak için ideal

Arabada çift torpido var ikisi de pek büyük değil ama baya kullanışlıArka tarafta ise kapı içleri için 1 şişelik yer var başka da bir göz yok


Bagaj 272 litre çok büyük değil ama altında stepnesi var ve orada çok kullanışlı gözler var.

Kalite: 2007 model B segmentini bir arabadan çokta büyük bir beklenti içerisinde olmamak lazım. Yumuşak malzeme olduğu söylenemez kapı üstlerinde bir kumaş kaplama var bide direksiyon ve deri kaplı ve yumuşak onun dışında her yer sert. 

Donanım: Test aracı Terra donanımında yani en boş donanım o yüzden çok bir şey yok maalesef en öne çıkan donanımı park sensörü

Park Sensörü: Normal park sensörlerindeki gibi ses çıkarmıyor onun yerine ne kadar mesafe kaldığını ve direksiyona nasıl müdahale etmeniz gerektiğini söylüyor. Arabayı park ederken müthiş kolaylık sağlıyor.

Orta ekran: İç mekanda en çok dikkat çeken yerlerden biri orası yakıt,hız,devir gibi şeyler ortadaki siyah-mavi ekrandan sürücü aktarılıyor. Okunabilirliği ile ilgili bir sorun yok arabaya da değişik bir hava katıyor ama 2 tane beğenmediğim nokta var. Birincisi sadece sürücü görebiliyor keşke herkesin görebileceği şekilde konulsaydı (bkz: Citroen C4 Picasso). İkinci sorunda ekrandaki kontrollerin hepsi ekranın üzerinde direksiyon veya çevresinden müdahale edemiyorsunuz.Konfor: Arabanın en çok düştüğü yer işte burası bu süspansiyonların sertliğini ayarlarken ne düşündüklerini çok merak ediyorum. Süspansiyonların normalde görevi yolda olan girinti çıkıntıları,çukurları ve tümsekleri sönümleyip hissettirmemektir ama bu araba da sanki içeri hissettirmek için uğraşıyor. Tabii böbrek düşürecek düzeyde değil ama Citroen C3 deki konfor kesinlikle yok.

Yalıtım: Çok iyi olduğunu söyleyemem motor sesi sürekli içeride ama rüzgar sesi şaşırttı 100 km civarında rahatsız etmeye başlıyor ki beklentimin üzerinde çıktı tabii rüzgar sesini 100 de duymamın sebebi sürekli içeri giren yol ve motor sesinden dolayı da olabilir.

Yol Tutuş: Üzerindeki lastikleri düşündüğümüzde tutuşu iyi olduğunu söyleyebilirim. Zaten 1.0 motor ile çok fazla limitlere ulaşamıyorsunuz bide direksiyonun ölülüğü ile birleşince içinizde çokta zorlamak gelmiyor. Zaten sert süspansiyonlar yardımıyla yana yatmalar da çok az durum böyle olunca virajda biraz da olsun güven veriyor saçma sapan bir şey yapmadığınız sürece sıkıntıya düşürmez.

Motor: 1.0 i VVT-İ ünite 69 bg 98 tork üretiyor sırf şehir içinde kullanılsın diye yapılmış çok büyük beklentiniz olmasın ama sevindiren tarafı ise yakıtı şehir içinde 7lt üzerine çok nadiren çıktı. Amacını düşündüğümüz zaman yakıtı ve şehir içindeki yeterliliği ile beğendiğimi söyleyebilir.  

Sürüş: Toyota denilince akla ilk sağlamlık 2. olarak da kullanım kolaylığı gelir. Debriyaj ve direksiyonun yumuşaklığı,rahat vites geçişleri ve bunun üzerinde 9.4 metrelik dönüş çapı birleşince kullanması en kolay arabalardan biri haline geliyor. Şehirde giremediği delik yok. Kısacası acemi bir şoförün hayalindeki araba olabilir. 
  
Frenler: Araba direk şehir içi için üretildim diye bağırıyor bu yüzden bu konuda çok büyük beklentiler içerisinde değildim ama frenlerini hiç beğenmedim küçücük ve boş ağırlığı 980 kg olan bir arabayı durdurmak için çok güçlü frenlere sahip olmasına gerek olduğunu düşünmüyorum belki test arabasındaki bir problemde olabilir.

Sonuç: Her şey beklentinize bağlı eğer küçük,şehir içi için ideal,az yakan sorunsuz,kullanması kolay bir araba arıyorsanız belki en iyi seçenek olabilir en büyük sorunu küçük motorundan çok süspansiyon konforu bence onun dışında birde 2. ellerine bakmak lazım bu paket ile testi yazdığım tarihte (22.09.2016) 25-30 bine bulabilirsiniz daha fazlasını verebilecek bir çok araba olduğunu eminim ama daha fazlasına ihtiyacınız yoksa mantıklı bir araba olabilir.

Yazan:Berkay Taşkapan

%d blogcu bunu beğendi:
Araç çubuğuna atla