Yeni Toyota Supra ve Bmw Z4 Roadster: Birbirlerinden ne kadar farklılar?

 

 

16 yıldan uzun bir süre sonra Supra, Toyota’nın model gamına geri döndü. Supra, sıfırdan BMW ile geliştirilen yepyeni bir otomobil ve hem markanın meraklılarına, hem de genel olarak spor otomobil meraklılarına hitap etmek istiyor. Japon cephesi hala mühendislik yaparken, rakiplerinin sayısı oldukça arttı. Porsche 718 Cayman ve BMW M2’den Alfa Romeo 4C ve yeni Alpine A110’a kadar, beşinci nesil Supra en azından dünyanın bazı bölgelerinde hepsiyle yüzleşmek zorunda.

Bu modeller, Toyota ve BMW tarafından ortaklaşa geliştirilmiş ve aynı tesiste Magna Steyr tarafından Avusturya’da inşa edilmiş olabilir, ancak 2 modelin de kendine ait dış tasarımları var. Dış tasarımlarında yan aynalar ve kapı kulpları haricinde hiçbir ortak parça gözükmüyor.

Her 2 arabanın da ön tarafına bakarsak, bu araçların aynı temeli paylaştığını söylemek zor olacaktır. Supra, selefini andıran ön farlara sahip ve gururlu bir şekilde F1 otomobilinin gagasını andıran V şeklindeki burnuna logoyu takıyor. Ön tampon, Z4’e kıyasla farklı hava girişlerine sahip.

Her 2 modelin arka kısmını kıyaslarsak, Z4 Roadster günümüz BMW tasarım trendlerine bağlı kalsa da, Japon coupenin tasarımcıları gerçekten farklı bir tasarım dili kullanmışlar. Agresif tasarımlı tampon ve difüzör, büyük ördek kuyruğu tarzı spoiler, F1 otomobillerinden esinlenilen (ve Ferrari F12 Berlinetta…) geri vites lambası ve büyük kalçaların görüntüsü bir araya geldiğinde çok temiz bir tasarım ortaya çıkıyor. Arka kanat ise çok etkileyici duruyor.

2 modele yan taraftan bakarsak, ön camın açısı her ikisinde de aynı gibi gözüküyor. Supra, sabit bir tavana sahipken Z4 katlanır kumaş bir tenteye sahip.

Supra’nın içinde BMW parçaları bolca kullanılmış

İki modelin sadece dış tasarımlarına bakarsak aynı temelli olduklarını söylemek zor, fakat iç mekanlarına bakınca işler biraz değişiyor. Supra’nın iç mekanındaki birçok özelliği BMW’den geldi. Düğmeler, vites topuzu, direksiyon simidi ve İDrive bilgi-eğlence sistemi BMW’den gelen özelliklerden bazıları.

Aslında, radyo, klima sistemi, park butonu ve daha fazlası dahil olmak üzere birçok sistem ve ilgili ekranlar F30 3 Serisi gibi önceki nesil BMW’lerden alınmış gibi gözüküyor. Gösterge panelinin genel tasarımı ise oldukça farklı gözüküyor.

İlginç bir şekilde orta konsol Z4’te sürücüye dönük tasarlanmış, ama Supra’da düz bir tasarım düşünülmüş. Toyota’nın ürün planlamacıları BMW gibi yüksek kalitede parça üreten bir markadan parça almak yerine çok daha kötü şeyler yapabilirlerdi, ancak Supra hayranları bu ortaklıktan memnun olmayabilir.

Amerikada Supra, 3.0 litre turbo sıralı 6 silindirli BMW motoruyla satışa sunulacak. Bu motor 335 hp ve 495 nm torka sahip. Bu Z4 M40i den 47 hp ve 5 nm daha az. Bu ikisi arasında karar verecek olursanız Supra daha sürücü odaklı.

0-96 hızlanması 4.4 den 3.9 a düşürülmüş. Bu da en azından kağıt üstünde Z4’ü Supra’dan 0.2 saniye hızlı yapıyor. Toyota ve BMW farklı müşteriler çektiğini söylüyor, ama günün sonunda yeni Z4 ve yeniden doğmuş Supra sert ve zahmetli spor araba dünyasında savaşacaklar.

%d blogcu bunu beğendi:
Araç çubuğuna atla