Skoda Hakkında Bilmediğiniz 8 Bilgi

1-Skoda markası bir hakaret üzerine kuruldu.

1894 yılında bisikleti bozulan Klement Alman bisiklet markasına bisikletinin tamiri için bir mektup yazıyor. Bu mektuba cevap olarak: ‘Size yardım edebilmemiz için anladığımız bir dilde yazmanız gerekir’. Bunu hakaret olarak algılayan Klement ve arkadaşı Laurin 1895 yılında Skoda ismiyle bisiklet tamirhanesini kuruyor.

2-Škoda” Çekçede “hasar” anlamına gelmektedir. 

3- Skoda aynı zamanda Gemi,Uçak,Lokomotif üretti.

Skoda-Kauba V4

 

4- 2017 yılında ilk elektrik konseptini tanıttı.

Skoda elektrikli konsepti Vision E

5- Skoda logosunun anlamı:

Daire içindeki kanatları hayal etmeyi, özen göstermeyi,Ok ise hız ve ilerlemeyi sembolize ediyor. Firma, kullandığı amblemle, bütün arabaların bu vasıflara sahip olduğunu göstermek istiyor.

,

6- 2017 yılında 20 milyonuncu otomobillerini ürettiler.

1905-1991 arasında 5 milyon otomobil üretmiş. 2006 yılına gelince 10 milyonuncu otomobillerini ürettiler. 11 yıl içerisinde de 101 yılda ürettikleri otomobil kadar üretim yapıp bu sayıyı 20 milyona çıkardılar. 20 milyonuncu üretilen araba ise Skoda Karoq

7-Skoda’nın Fabia modelini tanıtmak için yaptığı kek reklamı 650.000 dolara mal oldu.

8- VAG grubu Skoda yı aldığında ilk tanıttığı model Octavia oldu. 

Aynı zamanda Octavia modeli Skoda’nın en iyi sattığı model. Tanıtıldığından beri 6 milyon civarında üretildi. Octavia dan sonra en çok satan modeli de Fabia o da 4 milyon civarında üretildi. Bunları da 1 er milyon üretim ile Felicia ve Superb modelleri takip ediyor.

%d blogcu bunu beğendi:
Araç çubuğuna atla