Opel hakkında bilmediğiniz 8 bilgi

1- İlk terzi makinesi üreticisi olarak başladı.

1892 yılında Adam Opel bir ambarda terzi makineleri üretmeye başladı. 1911 yılına gelince bir milyon terzi makinesi üretmişlerdi.

2- Yılda 100000+ araba üreten ilk Alman markası.

3- İlk çelik gövde kullanan arabayı geliştirdiler.

1934 yılında Olympia modeli ile üretilen ilk araba oldu (Monokok Şasi). Bu şasi teknolojisi ile bir önceki kasası (Opel 1.3 Liter) dan tam 185 kilo hafifledi.

3- Opel General Motor a 1929 yılında satıldı.

 

4- Amerika Opel Fabrikalarını Bombaladı.

Ben hep ikinci dünya savaşında Opel’in durumunu merak etmiştim. Çünkü o dönem Opel’i Gm yönetiyordu (Amerika) ama fabrikaları Almanya’daydı. Sonuç olarak Almanlar Opel teknolojisini ve fabrikalarını kullandığı Ağustos 1944 de Amerika Opel fabrikalarını havadan bombaladı.

 

5- Her bölge için farklı marka adıyla satışı yapılıyor.

Avrupa: Opel

İngiltere: Vauxhall

Kuzey Amerika: Chevrolet,Saturn,Pontiac,Buick,Cadillac

Çin: Buick

Avustralya: Holden

Güney Amerika: Chevrolet

 

 

6- Savaşta dikkat çekmedi.

Almanya 2. Dünya Savaşı’na hazırlanırken Almanya Opel fabrikalarına önem vermedi böyle olunca savaş yıllarında kısa da olsa bir çıkışa geçti. Tabii 1942 yılında Almanya Opel fabrikalarını kullanmaya başladı. 2 yıl sonra da bu fabrikalar bombalandı.

 

7- Opel Adam ve farklı kombinasyonlar.

Dış tasarım için 62000 içi için ise 82000 farklı kombinasyon oluşturabiliyorsunuz. Yani Opel Adam’ı 5 milyardan fazla kombinasyon ile kişiselleştirebiliyorsunuz. Daha motor seçeneklerine gelmeden.

 

8- Arabalarının içinde küçük köpek balıkları saklıyor.

Film,oyunlarda easter egg dediğimiz yani saklanmış bir mesaj veya özellik. Opel de bir çok modelinde köpekbalığı figürleri saklıyor.

%d blogcu bunu beğendi:
Araç çubuğuna atla