A mı? B mi?: Mitsubishi Spacestar 1.2 İntense Cvt

 • Marka-Model:  Mitsubishi Spacestar
 • Motor: 1193 cc , 3 silindirli atmosferik benzinli
 • Güç: 80 hp @ 6000 d/d
 • Tork: 106 Nm @ 4000 d/d
 • Şanzıman: CVT
 • 0-100 km/s: 12,8 sn
 • Son hız: 173 km/s
 • Test tüketimi: Ortalama 9.8 litre/100 km
 • Test aracının km: 81700 km
 • Ağırlık:865 kg
 • Bagaj hacmi: 235 litre
 • Lastik: 175/65/14

İç Mekan:

Kullanışlılık:  Sınıf standartlarının biraz altında özellikle bagaj ve arka yaşam alanıyla rakiplerinin gerisinde kalıyor.

Ön kapı içlerinde 1.5 litre şişe ve yanına eşyalarınızı koyabileceğiniz güzel bir göz var

Far altında herhangi bir göz yok. Orada far ayarı,s&s ve ayna ayarları ile ilgili kumandalar var.

Orta konsola gelirsek;

Vitesin önü baya kullanışlı. 2 bardaklık ve telefon,cüzdan gibi şeyler için güzel bir göz var.

Vitesin önü ne kadar kullanışlı ise arkası bir o kadar kötü sadece 1 tane bardaklık var ve nedense el freni bütün alanı kaplıyor.

Torpido boyutu sınıfı için yeterli.Herhangi bir kaplama veya soğutma gibi şeyler yok.

Arka taraf için daha öncede bahsettiğim bir tane bardaklık ve ön yolcu koltuğunun arkasında bir cep var onun dışında herhangi bir göz yok.

Bagaj: 235 litre. Sınıfı için aşırı küçük artık a sınıfı arabaların bile 250 litreyi buluyor. Yükleme eşiği baya yüksek ve koltukları yatırınca düz bir zemin oluşmuyor.

 

Kalite: Araba da direksiyon dışında yumuşak bir malzeme yok ve arkadan bir kaç trim sesi duydum.

Donanım: Kiralık bir araba da üst sınıfta bile opsiyon olan donanımların olması beni şaşırttı.

 • Anahtarsız giriş çıkış ve çalıştırma
 • Elektrikli katlanır aynalar
 • Tam otomatik klima
 • 6 inç dokunmatik ekran
 • Elektrikli açılıp kapanabilen camlar
 • ECO sürüş modu göstergesi
 • Start and Stop

Not: Klima çalışırken yolcu tarafından baya rahatsız edici bir ses geliyor.

Konfor:

Süspansiyon: Gergin ayarlanmış hatta çoğu zaman konforsuz diyebileceğiniz bir şekilde ama 65 yanak lastikler ile biraz da olsun dengeliyor ama çukurlar derinleştikçe rahatsız olmaya başlıyorsunuz.

Yalıtım: Sınıfı için sessiz denebilir. Benzinli motorun sesi yüksek devir çevirmediğiniz müddetçe az geliyor.

Rüzgar sesi de kocaman aynalara rağmen 100-110 km aralığında geliyor.

Yaşam alanı: Sınıfının en kötüsü olabilir hatta daha önce test ettiğim ve beğenmediğim Ford Fiesta’dan bile kötü. 1.80 boyundayım ve arkama oturmakta biraz olsun zorlandım. Ama asıl sorun cam yüzeyleri,aşırı dar bu da arabayı biraz klostrofobik yapıyor.

Koltuklar: Hayatımda oturduğum en rahatsız koltuklar olabilir öncelikle sürücü koltuğu için konuşursak,yanal ve baldır desteği yok. Bel desteğini geçtim bel çukurunu alacak herhangi bir çıkıntı da yok.Benim için yeterince aşağıya da inmiyor yani ideal sürüş pozisyonumu bulamadım. Ben bu arabayı 3 gün kullandım ve her gününde Lefkoşa-Girne-Lefkoşa şeklinde günlük ortalama 70 km kullandım ve her gün eve aşırı yorgun şekilde döndüğümü fark ettim. Arka koltuklara gelirsek, sanki tahta bir bankın üzerine minder atıp oturmuşsunuz gibi hissettiriyor.

Motor:

1.2 atmosferik ünite 80 hp 106 nm tork üretiyor. Ben bu motor ile cvt şanzıman olduğunu görünce beklentilerimi baya düşürmüştüm ama araba hafifliği ile (865 kilo) gayet iyi yürüyor. Uzun yokuşlarda klima açık ve araba yüklü olmasına rağmen çekişten düşmedi. Bir bakıma otomobillerde hafifliğin ne kadar değerli bir şey olduğunu da bana göstermiş oldu.

Yakıt: 3 günün sonunda benim ortalamam 9.7 çıktı ama buna ulaşmak için cidden arabayı zorlamanız gerekiyor.Bu araba şehir içinde eğer eko göstergesine uyarak sürerseniz rahat rahat 7 litreler ile gezebilirsiniz ama ilginç bir şekilde uzun yolda da aynı değerleri gördüm daha altını görmedim. Arabayı birazcık dikkatsiz kullanırsanız ortalama 12-13 litrelere rahatlıkla çıkıyor. Araba ayrıca start and stop sistemi bulunuyor ve her fırsatta motoru kapatıyor bazen aşırı sık devreye girdiği oluyor ama gerçekten iyi çalışıyor.

Şanzıman: Bu araba da cvt şanzıman kullanılmış. Çok beğendiğimi söylemem gerekiyor.

Şehir içinde arabayı çok pürüzsüz ilerletiyor daha önceki test ettiğim Citroen C3 deki gibi yığılmalar ya da yanlış kararlar kesinlikle yok.

Şehirler arası yolda da harika işler başarıyor. 1.2 motor 80bg lik bir arabayı 110 km hız ile giderken 2500 devirde yürütüyor. Böyle küçük motorlu bir araba da bu harika bir şey hem uzun yol için güzel bir hız hem de düşük devir olduğu için daha az yakıp daha sessiz gitmesini sağlıyor.

Sürüş:

Çok sevdiğimi söyleyemeyeceğim sebepleri:

 1. Daha önce bahsettiğim berbat koltuklar
 2. Yan aynalar dışında kötü görüş açılar ( Kalın A ve C sütunu)
 3. Hissiz direksiyon
 4. İşini iyi yapsa da sportif sürüşe uygun olmayan şanzıman
 5. Kapanmayan esp
 6. Emirlere geç tepki veren gaz pedalı

Tabiki de sevdiğim özellikleri de var onları da sıralamam gerekirse:

 1. Dengeli şasisi var. Daha çok arkasını dengeli bir şekilde bırakıyor.
 2. Direksiyon ne kadar hissiz olsa da şehir içinde harika.
 3. 9.2 metre dönüş çapı. Daha önce test ettiğim Toyota Yaris den de küçük bir dönüş çapı var arabanın giremediği delik yok.

Yol Tutuş:

En iyi özelliğini sona saklayayım dedim. Konforda bahsettiğim gerginlik yol tutuş olarak geri dönmüş. Bu arabayı yoldan çıkarmak imkansıza yakın belki de sınıfının en iyi yol tutan arabası olabilir. Sürüş kısmında Esp nin kapanmamasından bahsetmiştim ama bu araba da hemen hemen hiç esp devreye sokamadım. Mitsubishi ralli ruhunu ufakta olsa bu araba da bulabiliyorsunuz ama bu yol tutuşu destekleyecek güzel koltuklar,hisli direksiyon, güzel kısa yollu hafif kemikli manuel şanzıman ve 1.6 atmosferik bir motoru olsa harika bir sürüş makinesi olabilirdi büyük bir fırsatı tepmişler.

Sonuç:

Bu araba B sınıfı olarak geçiyor ama kullanırken bana daha çok B ile A sınıfı arasında kalmış gibi bir his verdi.

Arabanın en önemli artılar manevra kabiliyeti,güzel donanımlar ve makul yakıtı denebilir.

Bu arabayı 2. elde 40000-45000 tl arasında bulabilirsiniz. Kötü bir araba değil aslında ama iyi bir araba da değil. Ben bu arabanın daha çok 35000-40000 tl bandında olmasını bekliyordum eğer ben 40000 tl seviyelerine çıktıysam daha önce test ettiğim 1.4 Ford Fiesta veya 1.6 Ford Fiesta’yı tercih ederdim.

 

%d blogcu bunu beğendi:
Araç çubuğuna atla