Toyota Auris Hybrid İlk Sürüş

Elektrik ünite:82 beygir
Motor:1.8 atmosferik atkinson çevirme
Ağırlık:1420 kg
Dingil mesafesi:2600 mm
Vites:E-cvt
0-100 : 10.9 sn
Test Tüketimi: 5.1 lt/100 km Ortalama tüketimi:4,6 lt/100 km

Test sürüşüne başlarken dikkatimi çeken şey vites kolunun Lexus modelleriyle aynı olmasıydı.İlginç bir şekli ve kullanım tarzı var.Bir yerde sabit kalmıyor D ye çekiyorsunuz sonra ortaya geri geliyor vites topuzumsu şey.
[​IMG]

İLK İZLENİM:Yumuşak deri kaplamalar elinizin kolunuzun dizinizin değdiği her yerde bulunuyor.Yanlar deri ortası kumaş koltuklar rahat ama destekler zayıf. 1 usb 1 12V bir aux girişi var.El freninin manuel olması iç mekanın havasına yakışmamış. Özellikle hibrit full donanım bir arabanın teknolojik iç intibasına gölge düşürüyor. Multimedya sistemi maalesef arabanın en eksi noktası yavaş,bluetooth bağlantısı sırasında çok bekliyorsunuz. Apple car play android destek bulunmuyor. Dokunmatik yerine basmatik tarzı var. Tft ekran çözünürlüğü ve göstergelerin anlaşılırlığı durumu kotarmış.Ses sistemi vasat.Yüksek seste üzmüyor ama ne bileyim işte ekstra değil yani. Klima anti-aging teknolojili dedikleri bir klima.Motor çalışmıyorken elektrik üniteden güç alabiliyor böylece yakıt harcamadan durduğu yerde gayet soğutuyor/(ısıtabilir bilmiyorum)

Orta konsolda yeterince göz olmamasına takıldım. Ancak orta kol dayama gayet genişçe.Kapı gözleri genişçe. Direksiyonun solundaki göz kullanışlı. Torpido gözü ioniq e göre küçük.

Arka şaft tüneli yüksek değil.Rahatlıkla 3 kişi arkaya oturabilir.Ön koltukların arkasında kanguru cepleri kullanışlı.Arka havalandırma kanalları bulunmuyor. Yerine küllük var… 350 lt civarı bagaj var.Uzunlamasına 2 tane büyük valiz alır o kadar.
Arka görüş kısıtlı.Kör noktaları var.Arka görüş kamerası kaliteli ancak direksiyonu çevirdikçe değişmeyen sanal çizgileri var.
[​IMG]
SÜRÜŞ:Engine start butonuna basıyorsunuz ve ölüm sessizliği.. Motor sesi yok çalışıyor mu çalışmıyor mu anlamıyorsunuz. IONIQ te benzin motoru ve elektrik ünite birlikte çalışırken burada durum böyle değil. 15 km kadarlık parkurda klasik cvt şanzıman sürüş zevkini baltalamıyor değil. Ancak bir kaç gün sonra alışınca takılmazsınız öyle diyeyim. Gaza fazla basınca gösterge kırmızı renge bürünüyor.Bayağı eğlenceli.

Yalıtım diğer auris modellerine göre daha iyi yalıtılmış 140 tan sonra ses almaya başladı. Tekerlek sesi yok denecek kadar az. Dikkatimi çeken şey çok pinpirikli kör nokta uyarıcısı ve çarpışma önleyici fren oldu. 20 metre önümdeki arabaya ikaz ışıklarını yakması can sıkıcıydı. Sürüş esnasında elektrik motoru çok fazla aktif görüyorsunuz IONIQ in aksine.Ayağı gazdan çeker çekmez re-charge yapıp bataryaları doldurmak için elinden geldiğince fren yapıyor.Fren hissiyatı bu yüzden bir acayip.Alışmanız lazım.15 km boyunca alışamadım baya sert frenler yaptırttı bana.

Sonuç: 123.000 tl lik fiyat bana fazla geldi açıkçası.İç hacim olarak IONIQ daha çok şeyler veriyor.Orta donanım alıp otomatik park,çarpışma önleyici,kör nokta uyarıcısından vazgeçerdim.4,5 litrelerde şehir içi gezmek çok kolay elde edilebilir.Ancak motor hacmi yüzünden MTV sinin 1800 lira civarı olması işi gene kuruş hesaplarına bıraktırıyor.15 bin km de 550 tl standart bakımı var.Piller 7 yıl garantili.Şu an bataryayı yenilemek isterseniz fiyatı 2500 tl.

Hibrit teknolojisi hızlı adımlarla hayatımıza girmeye başlıyor.Dizel motorların ortadan kalkacağı dünyada kullanılacak teknolojilerin bebekliklerine ve ilk adımlarına şahitlik ediyoruz..

 

Yazan: Atıf Erdoğan

%d blogcu bunu beğendi:
Araç çubuğuna atla