TEST/ PAPATYA: HONDA PCX

Teknik Veriler:

  • Marka-Model: Honda PCX
  • Motor: 125cc SOHC tek silindirli benzinli
  • Güç: 11.7 bg/8500d/d
  • Tork: 12 nm/5000d/d
  • Şanzıman: Cvt
  • Son Hız:110 km/h
  • Test tüketimi:2-2.5 litre/100 km
  • Ağırlık:130 kg
  • Bakım Maliyeti:4000 km bakımı 127 TL
  • Fiyat:9000 TL

Kullanışlılık: Motorda kullanışlılık önemlidir.Özellikle şehir içinde kullanılan motorlarda.Bagajını açtığımızda kask bölmesi yarım L boy kask alıyor.Tam boy L kaskı koyduğumuzda da kapanıyor.Herhangi bir kaplama yok.Komple plastik.Kask bölmesinin sağında ise bir bölme daha var.Oraya eldivenlerinizi, ruhsatınızı,buna benzer eşyalarınızı koyabilirsiniz.Kontak bölmesinin solunda bir eşya gözü daha var.1 tane 500 ml suyu rahatça alabiliyor.İçinde herhangi bir kaplama yok.İçi komple plastik.


Kalite:Kalite olarak iyi sayılabilir.Gidonu gayet kaliteli.Gidonun üstündeki tuşlar biraz oynasa da kalite olarak iyiler.Selesi de gayet kaliteli.Yan ve ön tarafı deri, üstü ise delikli deri.Yıpranacak gibi hissettirmiyor.Donanım:Donanım olarak led ön far, led arka stop(led plaka aydınlatması), Start&Stopu var.Ön freni hidrolik disk,arka freni kampana. ABS si yok.Farlar:Farlar led. Selektör tuşu yok. İyi aydınlatıyor.


Süspansiyon: Tatlı sert bir süspansiyonu var.Hızlı, kısa derin, uzun derinlerde süspansiyon limitine ulaşıyor.Bunların dışında gayet iyi bir süspansiyonu var.


Sele ve Oturma Pozisyonu:Selesi hafif sert.Uzun yollarda poponuz ağrıyabilir.Sele boyut olarak gayet iyi.2 kişi rahatça oturabiliyor.Ben 174 cm boyunda biriyim.Hiç sıkıntı çekmiyorum.Oturma pozisyonu gayet iyi.Selesi de sertliği haricinde iyi sayılabilir.


Titreşim:Tek silindirli motorlar titreşimiyle bilinirler.Pek bir titreşim söz konusu değil.Arkada otururken ayaklıklarda ve sele de titreşim hissetmiyorsunuz.Ön  tarafta da gidonda ve ya sele de bir titreşim söz konusu değil.Yolda giderken de titreşim yok denecek kadar az.Titreşim konusunda gayet iyi.


Performans: Şehir içinde  gayet yeterli bir performansı var.Yokuşlarda 2 kişiyi rahatça çıkartabiliyor.110 km/h ta hız kesici var. Scooter da 110 üstü ne kadar mantıklı tartışılır.


Ara Hızlanma:Ara hızlanmalarda sizi zor durumda bırakmıyor.Sollamalara rahatça çıkabiliyorsunuz.

Fren Performansı: Michelin City Griplerle birlikte gayet iyi duruyor.Ön fren hidrolik disk,arka fren kampana. Combi Brake özelliği var.Siz arka frene sonuna kadar bastınız.Motor ön frene % 30 a kadar fren uyguluyor.Böylece ön fren ayarını nasıl tuttururum diye düşünmüyorsunuz.Frenler de gayet iyi.

Direksiyon Hissi:Direksiyon gayet iyi hissettiriyor.Emirlerinize gecikmesiz cevap veriyor.

Fren Hissi:Fren hissi de gayet iyi.Herhangi bir boşluk yok

Kayma Eğilimleri: Michelin City Gripler takıldıktan sonra kayma eğilimleri baya azaldı.Virajlarda güven veriyor.

SONUÇ:
Şehir içi için ideal bir scooter .Bu fiyata scooter bakacaklara öneririm.Selesi biraz daha iyi olabilirdi.

Yazan: Ali Efe Meral

%d blogcu bunu beğendi:
Araç çubuğuna atla