BMW X1 sDrive18i Hızlanma Testi Ortaya Çıktı

BMW adı duyulduğu andan itibaren insanlarda güçlü, sportif ve lüks bir otomobil algısı yaratan bir marka, fakat günümüz de bu bırakılan algılar hala yerini koruyor mu?

BMW X1 söz konusu olan sDrive18i modelinde kaputunun altında 1.5 litrelik turbo şarjlı 3 silindirli bir motor barındırıyor. Bu motor 2018 model X1 de 140 BG güç ve 220 NM tork üretiyor. Bu gücü aktarma kısmında da değişiklikler var. X1 sDrive18i modeli piyasaya ilk sürüldüğünde bu modelde alışıla gelmiş 8 ileri tork konvertörlü ZF marka şanzıman yerine Aisin üretimi 6 ileri tork konvertörlü bir şanzıman ile karşılaşmıştık. Güncellenen versiyonda ise Getrag marka 7 ileri çift kavrama bir şanzıman kendisine yer edinmiş.

Ayrıca X1 sDrive modellerinde önden çekişli versiyonu ile geliyor ve bu da BMW önden çekişli mi olurmuş hiç diye bir soruyu insanların aklına getiriyor. Çünkü yıllardan beri BMW’nin alışıla gelmiş sportifliği arkadan itiş ve güçlü motorlardan kaynaklanıyordu. Lüks algımız hala karşımızda olsada, önden çeker ve düşük hacimli motorlarla beraber sportiflik ve güç algısına biraz gölge düşüyor olabilir.

Youtube cephesinde Test Drive Freak kanalı X1 sDrive18i modeli ile 190 km/s hıza kadar bir hızlanma videosu çekmiş ve bu videoda 0 dan 100 km/s hıza 9.6 saniye gibi bir sürede ulaşmış. Fabrika verilerine baktığımız zaman 9.6 saniyelik bir 0-100 değeri ve 201 km/s maksimum bir hız verisiyle karşılaşıyoruz.

Her ne kadar pekte güçlü olduğunu söyleyebileceğimiz bir model olmasa da ülkemizdeki vergileri göz önünde bulundurduğumuz bu motor, vergi avantajını ve ülkemizde satılan otomobilleri göz önünde bulundurursak ülkemiz için yeterince güçlü sayılabilir. Dahası BMW severlerin veya uygun fiyatlı lüks SUV arayanların tercihi olabilir.

X1 sDrive18i modeli ve performansı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

%d blogcu bunu beğendi:
Araç çubuğuna atla